Jauni logi skaistai pasaulei un siltam mājoklim

  • Tehnoloģiski pareiza logu uzstādīšana
  • 5 gadu garantija
  • Profesionalitāte
Klienti visāLATVIJĀ
  • Individuāla attieksme
  • Garantijas
  • Profesionalitāte
25155201 info@labologuagentura.lv

Skaidrojam būvnormatīvu prasības logiem dzīvojamās mājās – siltumizolācijas koeficients

15. aprīlis, 2024

Siltumizolācijas koeficients U

Galvenais parametrs, kam parasti tiek pievērsta uzmanība, ir siltumizolācijas koeficients U. Šis koeficients nosaka siltuma plūsmas daudzumu caur materiālu, mūsu gadījumā – logu. Jo zemāks ir konkrētas konstrukcijas U koeficients, jo tā siltāka. Siltumizolācijas koeficients tiek norādīts gan gatavam saražotam logam kopumā, gan atsevišķām tā sastāvdaļām.

Logam – Uw – katrai atsevišķai konstrukcijai savs

Loga kopējais siltumizolācijas koeficients tiek apzīmēts ar Uw (w-window). Jo šis lielums ir mazāks, jo mazāk siltuma aizplūst caur logu ārā. Vienkāršākajiem logiem ar divu stiklu paketi Uw būs apmēram 1,5W/(m2K), bet siltākajiem logiem jau atbildīs pasīvo māju standartiem un būs mazāk kā 0,8W/(m2K).

Stikla paketei Ug – neatkarīgi no paketes laukuma

Logu aprakstos bieži tiek izcelts stikla paketes siltumizolācijas koeficients Ug (g-glass). Tas var tikt darīts arī tādēļ, ka šis lielums vienmēr būs ar labāku (mazāku) vērtību kā loga kopējais koeficients. Vienmēr pievērsiet uzmanību, kuri parametri ir savstarpēji salīdzināmi! Standarta divu stiklu paketei ar vienu selektīvo pārklājumu un argona gāzes pildījumu Ug=1,1W/(m2K). Labām, energoefektīvām trīs stiklu paketēm ar diviem selektīviem pārklājumiem Ug=0,5W/(m2K) (paketes biezums 48mm un vairāk), bet šaurākām trīs stiklu paketēm vien Ug=0,7W/(m2K) (36mm) vai pat mazāk. Tātad, jo biezāka pakete, jo labāku koeficientu var iegūt!

Loga profilam – Uf

Loga rāmim arī ir to raksturojošs siltumizolācijas koeficients Uf (f-frame). Šaurākiem rāmjiem tas būs ~1,5, rāmjiem ar lielāku iebūves dziļumu – jau ap/zem 1W/(m2K).

Kas ir noteikts būvnormatīvos?

Uz kādām ēkām/konstrukcijām vispār attiecināmi būvnormatīvi?

Latvijas būvnormatīvos LBN 002-19 “Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika” dotie nosacījumi attiecas un jaunceļamām un atjaunojamām apkurināmām ēkām, kurās tiek uzturēta vismaz 8 grādu temperatūra un uz tādām konstrukcijām, kuras norobežo telpas ar vismaz 5 grādu temperatūras starpību.

Uz logu un durvju siltumizolāciju attiecināmie nosacījumi būvnormatīvos

Būves siltumcaurlaidības koeficienti

Norādītie koeficienti ir aprēķināti konkrētam logam ar izmēriem 1280mmx1430mm un veramu vērtni, ko sauc par parauga jeb apskatāmo standarta logu –  “Apskatāms standarta logs ar rāmja daļu 30 % no loga kopējā laukuma.”

Šī ir būtiska piezīme, jo mazāki logi, kuru rāmja daļa pārsniedz 30% no loga laukuma, var būt ar sliktāku koeficientu Uw un tomēr atbilst normatīviem, ja vien ar tādu pašu komplektāciju un tehnoloģijām izgatavots “apskatāmais standarta logs” ir ar vajadzīgo siltumizolācijas līmeni.

Kādi ir nosacījumi, ja ēka netiek celta no jauna, bet tikai atjaunota/ remontēta?

Vai tiešām jebkuriem logiem, kurus mainām savās jau varbūt gadsimtu atpakaļ celtajās ēkās, nepieciešami logi, kuru siltumizolācija atbilst norādījumiem būvnormatīvos?

Lai būves būtu energoefektīvas, tām jāatbilst daudziem Latvijas būvnormatīvos dotajiem parametriem. Tas attiecas ne tikai uz logiem un durvīm, bet arī sienām, grīdām, jumtiem.

Būvnormatīvu II daļas 12. punktā teikts: ”Ja atjaunošana vai pārbūve skar mazāk par 25 % no ēkas būves elementu kopējās laukuma virsmas, var nepiemērot šā būvnormatīva 9. punktā minētās prasības.”

Tātad, esošie būvnormatīvi pieļauj dzīvojamo ēku remontu arī ar logiem, kuru Uw vērtība sliktāka (lielāka) par norādīto Uw=1,1. Jo visām darbībām jābūt saimnieciski pamatotām – ar to, ka šķūnītim ieliksim vissiltākos logus, tas nebūt nekļūs energoefektīvs.

Kā praktiski pasūtot logus dot korektus norādījumus ražotājiem attiecībā uz to siltumizolācijas līmeni?

Ļoti bieži klienti iesūta cenu pieprasījumu, norādot tikai konstrukciju gabarītos izmērus, bez esošās situācijas raksturojuma. Tad nav skaidrs, kāda siltumizolācijas līmeņa logi klientam ir vajadzīgi? Tāpēc lūdzam norādīt papildus informāciju – jau tikai minot, ka logi paredzēti jaunbūvei (dzīvojamai mājai/ražošanas ēkai), godprātīgam logu ražotājam Jums jāpiedāvā būvnormatīviem atbilstošs risinājums, t.i.

  • Jaunbūvēm (apkurināmām ēkām) nepieciešams, lai logu vidējais Uw mazāks par 1,1 (ražošanas ēkām Uw<1,3).

Lai panāktu jaunbūvēm un renovējamām mājām būvnormatīvos norādīto logu siltumizolācijas līmeni, būs nepieciešama trīs stiklu pakete. Ir iespējams izvēlēties, vai izmantot šaurāku rāmi un panākt, ka normatīvi izpildās minimumā, vai izvēlēties biezāku rāmi un labāku stikla paketi, lai tuvotos pasīvo māju standartiem!

  • Varat lūgt aprēķinus vairākiem variantiem un tad salīdzināt cenu/siltumizolācijas koeficienta attiecību., piemēram: Lūdzu aprēķiniet man divus variantus – lētāko ar trīs stiklu paketi un siltāko/labāko trīs stiklu paketi! 

Ja veicat ēkas remontu un to nav paredzēts renovēt pilnībā vai tā vispār ir neapkurināma, māju nav paredzēts siltināt, kā arī apkures sistēma netiks mainīta un izmaksas nav atkarīgas no siltumenerģijas patēriņa, tad Jūsu situācijai atbilstoši būs arī logi ar divu stiklu paketēm. Tomēr pat visvienkāršākajam logam stikla paketē jābūt argona gāzei un selektīvajam pārklājumam, kā arī 4mm stikliem un metāla armējumam plastikāta rāmī.

  • Lūdzu aprēķinu vienkāršiem, labiem PVC logiem ar divu stiklu paketi! Vai precizējiet savu pieprasījumu, raksturojot situāciju:Lūdzu cenu logiem šķūnim vai neapkurināmai garāžai.
Vispārēja korektam konstrukciju cenas aprēķinam norādāmā informācija, kuras neatbilstība faktiski nepieciešamajam var ievērojami mainīt cenu:
  • siltumizolācijas līmenis, piemēram: vienkārši logi (divstiklu pakete) / logi jaunbūvei / logi dzīvoklim (varianti 2 un 3 stiklu paketēm) /logi šķūnim / logiem vajag Uw<0,9
  • rāmju materiāls – plastikāta / koka / alumīnija. Ja salīdzina cenas/siltumizolācijas koeficienta attiecību, tad PVC konstrukcijas ir visizdevīgākās.
  • krāsa ārpusē / iekšpusē – plastikāta logiem baltā krāsa būs pamanāmi lētāka kā krāsainā. Ja vien ir idejas par kādu konkrētu toni, norādiet arī to. Vienmēr var palūgt aprēķinu no abām pusēm baltiem logiem un, piemēram, ar kādu citu krāsu abās pusēs (vai tikai ārpusē/ vai tikai iekšpusē / vai vispār dažādu krāsu kombināciju).
  • veramās daļas – vai visi logi ir verami, vai katram no logiem veramas abas/visas daļas, vai tikai viena.
  • durvīm papildus jānorāda – uz āru vai uz iekšu veramas; kā lētāku variantu var lūgt aprēķināt arī uz iekšu veramas ar rokturi tikai iekšpusē vai, ja finanses atļauj – lielākām ērtībām – bīdāmo durvju variantu. Ja ir idejas par dizainu – noteikti tās ieskicējiet – vai stikls/ vai necaurredzams panelis /vai stikls tikai daļēji

Atcerieties, ka neviens projektētājs vai logu ražotājs nezina Jūsu situāciju! Tikai Jūs paši varat zināt, kā Jums būs ērtāk, uz kuru pusi vērties vērtnei, cik logu ir Jūsu dzīvoklī. Vai telpās gribat lielāku klusumu, vēsumu, bērnu drošību. Vai dzīvojat vietā, kuru apdraud garnadži vai pirmajā stāvā, kur būtu lietderīga pretuzlaušanas furnitūra utt.

 

Gatavas konstrukcijas Labo Logu Aģentūrā
1 februāris, 2023
Gatavie logi noliktavā
18.NOVEMBRA AKCIJA
17 novembris, 2022
Valsts svētkos – Latvijā ražotiem logiem atlaide!