Iesaki mūs draugiem

Veselīga vide telpās
Drukāt
PDF

ventilacija_telpasMitruma līmeņa normalizēšana, gaisa kvalitātes uzlabošana -
kāpēc tas ir tik būtiski?

Pētījumi par ogļskābo gāzi CO2 liecina, ka tās koncentrācijas līmenis gaisā siltinātās, bet bez atbilstošas ventilācijas aprīkotās ēkās, ir paaugstināts līdz pat 5 reizēm virs normas (300-400 ppm), izraisot nozīmīgu garīgo un fizisko spēju pasliktināšanos. Zināmā mērā par paaugstinātu CO2 līmeni telpās var liecināt arī paaugstināts mitrums, ja tas radies sadzīvisku apstākļu dēļ, jo dzīvas būtnes elpojot paaugstina gan mitruma, gan CO2 līmeni.

Gaisa relatīvajam mitrumam gaisa temperatūrā no 18-22ºС jābūt no 45-55%. Pārāk sauss gaiss var radīt ādas, gļotādu un acu iekaisumus, jo mazina organisma spēju cīnīties ar baktērijām. No cilvēku veselības viedokļa īpaši aktuāla gaisa apmaiņa ir ziemā, kad telpās esošais gaiss apkures rezultātā kļūst ļoti sauss. Ja telpas ir siltas (virs 180C) un relatīvais mitrums bieži ir virs 70%, pastāv liels pelējuma augšanas risks. Šādos apstākļos labi jūtas un aktīvi vairojas mājas putekļu ērces. Kopumā saistībā ar mitruma un pelējuma iedarbību novēro četru veidu veselības problēmas – alerģiskas slimības, elpošanas ceļu kairinājumu, infekcijas un toksikoloģiskās iedarbības efektus. Pētījumi liecina, ka iedzīvotājiem, kas dzīvo mājās ar palielinātu mitruma līmeni un pelējumu, ir līdz 75% lielāks veselības risks (elpceļu kairinājums un astma), salīdzinot ar iedzīvotājiem, kuri dzīvo labi ventilētās mājās. Gaiss ar pārāk augstu CO2 līmeni rada biežāku slimošanu, miegainību, žāvāšanos, veicina dažādu nevēlamu smaržu izplatīšanos u.tml.

Telpās paaugstināts gaisa mitrums var rasties gan sadzīvisku iemeslu, gan ēkas konstrukcijā pieļauto kļūdu vai laika gaitā radušos defektu dēļ.

Sadzīvisko iemeslu radītais paaugstinātais mitrums ir pārejoša parādība, tas normalizējas pateicoties intensīvākai gaisa cirkulācijai. Cilvēku ilgstoša uzturēšanās telpās, ēdienu gatavošana, mazgāšanās un veļas mazgāšana, dažāda veida apkures materiālu izmantošana telpu apsildei, zema iekštelpu gaisa temperatūra palielina ūdens tvaiku daudzumu iekštelpās. Pieaudzis cilvēks caur plaušām un ādu diennaktī izdala apmēram 950g ūdens tvaiku.

Cīņa ar citu iemeslu dēļ radušos mitrumu telpās ir grūtāka, jo bieži ir sarežģīti vai pat neiespējami fiksēt un novērst patieso mitruma rašanās cēloni. Cēlonis varētu slēpties bojātos ēku jumtos, jumta notekās, sienu plaisās un bojātos ēkas pamatos, kā arī nepietiekoši izžuvušās ēkas sienās. Arī plīstot caurulēm vai izveidojoties plaisām caurulēs varētu rasties nemanāma ūdens ieplūde iekštelpās. Šādos gadījumos optimāla rezultāta iegūšanai gaisa apmaiņa nepieciešama daudz intensīvāka, līdz ar to ļoti būtiski ir parūpēties par izvēlētā ventilācijas veida energoefektivitāti. Par to, ka mitruma cēlonis vairs nav sadzīviska rakstura, var liecināt pastāvīgs relatīvā mitruma rādījums virs 60%.

higrometrsLai novērtētu telpu ikdienišķo relatīvā mitruma līmeni, ļoti ērti ir izmantot mitruma noteicēju jeb higrometru. Tādi nopērkami saimniecības preču veikalos par ~5-15 €. Parasti tie ir apvienoti ar digitālo termometru.

Visvienkāršākā un katram izmēģināma ir manuāla vēdināšana, izmantojot logos esošos vēdināšanas režīmus.

Tomēr maldīgs ir uzskats, ka optimālu un pilnvērtīgu vēdināšanu var nodrošināt ar tā dēvēto ziemas jeb mikro vēdināšanas pozīciju. atbrīvojot logu blīvgumijas un atstājot 2-3 mm spraugu, pa kuru notiek nepārtraukta gaisa apmaiņa. Šādā veidā ilgākā laika periodā nevajadzīgi tiek dzesēta loga konstrukcija un siena ap logu. Pareizi būtu regulāri vēdināt telpas, plaši atverot logus uz 15 - 20 minūtēm trīs četras reizes dienā, īpašu uzmanību pievēršot virtuvei un guļamistabai. Protams, ja jāizvēlas starp neko un vēdināšanu ar mikrovēdināšanas pozīciju, tad otrā izvēle noteikti ir veselīgāka.

Plusi:

 

  • • Nav jāiegulda papildus līdzekļi,
  • • Netiek bojāts ne loga rāmis, ne sienas ventilācijas ierīkošanai.
  • • Ir iespējams 100% noslēgt aukstā gaisa iekļuvi, ja tas nav vēlams.

 

Mīnusi:

 

  • • Pašam gan jāatceras un jāveic logu atvēršana/aizvēršana, gan jākontrolē iegūtais rezultāts.
  • • Intensīvi vēdinot tiek zaudēts liels daudzums siltumenerģijas.
  • • Pilnvērtīga gaisa apmaiņa notiek tikai tad, ja ir strādājošas ventilācijas šahtas un iespējama gaisa cirkulācija caur telpām.
  • • Vēdinot telpās nokļūst gan putekļi u.c. gaisā atrodošās daļiņas, gan ielu trokšņi.

 


Raksts izdrukai pdf formātā.

J
a radušies jautājumi, gaidīsim Jūsu zvanus vai vēstules: logi@labologuagentura, tel. 25155201!
Priecāsimies redzēt Jūs pie mums arī klātienē!

 


 

 

 

Labo Logu Aģentūra piedāvā ventilācijas iekārtas, kuru darbībai nav nepieciešams telpās ierīkot papildus gaisa caurules – tas ievērojami vienkāršo ierīkošanas procesu un tā izmaksas!