Iesaki mūs draugiem

Plastikāta logi popularitātes virsotnē
Drukāt
PDF

Pirms gadiem plastikāta logi bija teju vai luksusa prece — pie tiem tika tikai labi situēti cilvēki. Tagad PVH profili ir pieejami praktiski ikvienam mājokļa saimniekam. Tiem ir pievilcīga cena un tīkami ekspluatācijas nosacījumi.

PVH logu profiliem ir pievilcīga cena un tīkami ekspluatācijas nosacījumi.

Protams, kā jau katram izstrādājumam, arī PVH profiliem ir savi mīnusi un trūkumi.

Vēl jāpiebilst, ka pret plastikāta logiem nereti iebilst arhitekti. Savukārt Rīgas vēsturiskajā centrā šādu profilu izmantošana aizliegta pat likumdošanas līmenī. Kultūras pieminekļu sargi uzskata, ka plastikāta logi var izbojāt būves vēsturisko skatu, un viņiem faktiski ir taisnība. Taču jaunbūvēs, daudzdzīvokļu namos PVC logi ir noderīgi.

Profilu vēsture

PVH logu vēsture ir aptuveni pus gadsimtu sena. Tieši tad būvniecībā sāka izmantot plastmasas un kombinētos profilus, sistēmas bez armējuma elementiem, vienkameras sistēmas u.c. Minētie konstrukciju principi samērā ātri un pārliecinoši iekaroja patērētāju simpātijas. Tomēr patērētājiem pašiem bija grūti novērtēt profilu kvalitāti, tāpēc izstrādājuma izvēlē noteicošais bija cena. Ar laiku ražotāji izvēlējās jaunu pieeju — veikt tādus uzlabojumus, lai tie būtu redzami ikvienam.

PVH logu sistēmu tālākai attīstībai bija nepieciešama konstrukcijas uzlabošana un trūkumu novēršana. Aizvien pieaugošās patērētāju prasības lika uzlabot tehniskos risinājumus un materiālu kvalitāti.

Pret aukstumu un mitrumu

Kā jau zināms, loga pamatfunkcijas ir pasargāt mājokļa iemītniekus no ārējo apstākļu ietekmes, saglabāt telpās siltumu, aizkavēt ļaundaru iekļūšanu īpašumā u.tml. Līdz ar to logu profiliem tiek izvirzītas dažādas kvalitātes prasības.

Logu izvēlē jāņem vērā:

  • hermētisms;
  • aizsardzība no lietus;
  • skaņas izolācija;
  • siltumizolācija;
  • stiprinājumu kvalitāte;
  • furnitūras kvalitāte

Uzlabojot un paplašinot piedāvājumu, Latvijā vairākus gadus tiek piedāvāti logu profili ar piecām un pat sešām kamerām. Katra no tām veido noslēgtu gaisa barjeru aukstuma iekļūšanai mājoklī. Kā zināms, gaisam ir labas siltuma pretestības īpašības. Vairāku kameru logu vērtnes un kārbas labāk palīdzēs saglabāt siltumu mājoklī. Dažāda siltuma pretestība ir arī stikla paketēm. To efektivitāte atkarīga no izmantotās gāzes starp stikla plāksnēm un dažādiem speciāliem pārklājumiem. Pēdējie aizsargā pret saules stariem un labi aiztur siltumu.

Vēdināšana — tas ir svarīgi

Dzīvojamās telpās noteikti vajadzētu izvēlēties logus, kuru ražotājs ir domājis par vēdināšanu. Gaisa apmaiņu var nodrošināt ar pašvēdināšanas jeb mikrovēdināšanas sistēmu — logos paredzēti speciāli kanāli vai to blokos iebūvētas klimatiskās kameras, kas regulē gaisa mitrumu telpā un novērš kondensāta veidošanos uz stikla virsmas. Šādas pašvēdināšanas ietaises var būt iestrādātas loga konstrukcijā vai arī tās montē atsevišķi.

Ja logam nebūs vēdināšanas sistēmas, tas rasos un telpā veidosies paaugstināts mitruma daudzums, kas savukārt veicina pelējuma veidošanos.

Atbilstīgi normatīviem

Latvijā ir vairāki desmiti logu ražotāju un daļa no viņiem apvienojusies Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijā.

Tā dēvētajiem tipveida projektu namiem logus var nopirkt veikalā gatavus, bet var arī pasūtīt ražotājiem. Pērkot gatavu logu, jāņem vērā iepriekšējos gados būvēto māju celtniecības kvalitāte. Šajās ēkās logs ne vienmēr precīzi iederēsies, to būs grūtāk ielikt. Tāpat, pērkot gatavu logu, vajadzētu pārliecināties, ka tas izgatavots atbilstoši normatīvu prasībām. Mūsu valstī ir izstrādāts valsts standarts gan loga rāmim, gan stikla paketei.

Jana VALTERE

Raksta adrese:

http://www.multiprese.eu/main.php?lang=lv&p=1&n=461&a=834